Menu

Weganizm – co jedzą weganie i gdzie kupują produkty wegańskie?

Październik 3, 2016 - Zdrowie
Weganizm – co jedzą weganie i gdzie kupują produkty wegańskie?

Alternatywne sposoby odżywiania zdobywają sobie coraz większą popularność. Głównym założeniem jest rezygnacja z produktów pochodzenia zwierzęcego. Wegetarianizm, czyli niejedzenie mięsa jest u nas już dosyć rozpowszechnione. O krok dalej idzie jednak weganizm, który polega nie tylko na niejedzeniu mięsa, ale także innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Tym samym weganie nie spożywają między innymi jajek, mleka, a niektórzy nawet miodu.

Weganizm to jednak nie tylko specyficzna dieta, to także styl życia. Weganie starają się wyeliminować ze swojego życia wszystko, co zostało wyprodukowane z użyciem lub eksploatacją zwierząt, szczególnie, jeśli na tym zwierzęta cierpią. Stąd też zwolennicy weganizmu nie używają ubrań wykonanych ze skór i futer, nie używają kosmetyków i produktów testowanych na zwierzętach, nie uczestniczą w wydarzeniach, głównie rozrywkowych, w których wykorzystywane są zwierzęta, jak np. cyrki czy inne pokazy.

Wiele osób, które nie uznają weganizmu, zastanawia się zapewne, co jedzą weganie i na czym opiera się ich dieta. Żywność wegańska to tylko i wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego. Aby zapewnić organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze, dieta wegańska musi być urozmaicona i zawierać produkty z wszystkich grup pokarmowych: warzywa i owoce, zboża, rośliny strączkowe, orzechy oraz nasiona i oleje roślinne, grzyby. Jako że pewnych substancji nie ma w produktach roślinnych, jak na przykład witamina B12, weganie dostarczają je sobie w formie suplementów diety.

Ponieważ weganizm staje się coraz bardziej popularnym trendem, coraz więcej produktów jest oznaczanych informacjami, że nadają się dla wegan. Dla przykładu, mogą być opatrzone informacją, że nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego, przy produkcji nie wykorzystywano zwierząt lub, jak w przypadku kosmetyków, nie testowano ich na zwierzętach.

Na obszarach, gdzie weganizm jest szczególnie popularny, głównie w dużych miastach najbardziej rozwiniętych państw świata, funkcjonują sklepy wegańskie, które sprzedają tylko żywność wegańską. Sklep wegański Vegenida to miejsce, gdzie weganie mają gwarancję, że każdy produkt będzie wegański, bez potrzeby sprawdzania składu i innych informacji. Sklepy takie oferują ponadto wiele produktów, których zazwyczaj nie da się kupić w tradycyjnych sklepach. Wiele z nich działa w internecie, dając możliwość zakupu towarów online, bez potrzeby wychodzenia z domu.
Obserwując obecne trendy, wydaje się że grono wegan będzie się powiększać szczególnie biorąc pod uwagę rosnące wielkość populacji.

Zobacz także: