Menu

Nadmierną potliwość można wyleczyć

Wrzesień 28, 2016 - Zdrowie
Nadmierną potliwość można wyleczyć

Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu na zbyt wysoką temperaturę, wysiłek fizyczny lub stres. Pozwala ono uregulować ciepłotę ciała, dlatego też jego całkowite wyeliminowanie mogłoby nam zaszkodzić lub – w skrajnych przypadkach – doprowadzić do śmierci. Są jednak osoby, które pocą się bardzo intensywnie, mimo że nie jest im gorąco i nie uprawiają sportu. Stan taki określa się mianem nadpotliwości.

Czym jest nadpotliwość?

Nadpotliwość jest schorzeniem, które dotyka około 1 procenta wszystkich ludzi na świecie. Może ona dotyczyć zarówno całego ciała, jak i poszczególnych jego partii (np. dłoni). Nadpotliwość objawia się wzmożoną i nieuzasadnioną potliwością bez współistnienia innych chorób (cukrzycy, nadciśnienia, nadczynności tarczycy itp.). Nadmierne pocenie w znacznym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie – chorzy skarżą się, że pot dosłownie spływa z nich strumieniem nawet w chłodne dni lub gdy przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach. Schorzenie to może jednak skutecznie leczyć dermatologia estetyczna. Kraków jest jednym z miast, w których jest to możliwe.

Leczenie nadpotliwości

Nadpotliwość można leczyć na różne sposoby. Najprostszym sposobem jest sięganie po antyperspiranty, talki, kremy i spraye hamujące nadmierne wydzielanie potu. W przypadku osób, u których pocenie jest wyjątkowo intensywne, rozwiązania te nie są jednak skuteczne. Zwykle pomóc może im jedynie chirurgia lub medycyna estetyczna. Kraków, Lublin czy Gdańsk są miastami, w których przeprowadza się zabiegi leczenia nadpotliwości za pomocą toksyny botulinowej.

Botoks wstrzykuje się zwykle tym osobom, które cierpią na nadpoliwość dłoni lub twarzy. Substancja poraża nerwy odpowiedzialne za regulowanie temperatury ciała i pocenie, co sprawia, że wybrana część ciała przestaje się pocić. Jeżeli chodzi o ten zabieg dermatologii estetycznej, kraków i inne duże miasta przodują w liczbie jego wykonywania. Jedyną wadą korzystania z botoksu jest fakt, iż zabieg daje efekt jedynie na 6 miesięcy, a po tym czasie pojawia się konieczność jego powtórzenia.

Leczenie laserowe

W przypadku leczenia nadpotliwości pod pachami możliwe jest skorzystanie z lasera. Za pomocą lasera wprowadzanego pod skórę niszczy się gruczoły potowe, przez co pocenie staje się silnie ograniczone. Zabieg ten wykonują jednak jedynie renomowane i dobrze wyposażone gabinety dermatologii estetycznej – kraków posiada takich gabinetów na tyle dużo, że czas oczekiwania na zabieg laserowy nie jest długi.

Niektóre osoby mogą być zniechęcone wysoką ceną leczenia za pomocą lasera, jednak powinny pamiętać, że jest to jeden z niewielu zabiegów, który pozwala wyleczyć się z nadpotliwości na zawsze. Zniszczone laserem gruczoły potowe nie mają już bowiem możliwości odbudowania się, przez co pocenie się w tym obszarze nie może już wrócić.

Zobacz także: