Menu

Jaki kolor mebli do salonu wybrać?

Luty 11, 2019 - Porady
Jaki kolor mebli do salonu wybrać?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, żeby dzięki dobrze dobranym meblom dodać naszemu salonowi szyku i klasy. Dobrze do tego sprawdzą się zarówno meble ciemne, jak i jasne. Wszystko zależy od wystroju wnętrza i powierzchni pomieszczenia.

 

Ciemne meble to wyraz luksusu i elegancji

Niezależnie od tego, w jakiej kolorystyce chcemy urządzić nasz salon, sprawdzonym sposobem jest w pierwszej kolejności wybór mebli i dostosowanie wystroju wnętrza pod konkretny zestaw. Ciemne meble wykonane ze szlachetnych rodzajów drewna to wybór dla miłośników klasycznych wnętrz, choć nie tylko. Odnajdziemy je również w stylizacjach glamour i retro. W połączeniu z ciemną podłogą i ścianami w ziemistych odcieniach, głębokich szarościach lub grantach stworzy eleganckie wnętrze rodem z arystokratycznych domów. Na rynku dostępnych jest również wiele rozwiązań dla nowoczesnych salonów. Ciemne meble pozwalają na grę światłem i podkreślają kształty, fakturę okleiny i nadają niesamowitego ciepła wnętrzom. Przy takiej aranżacji musimy uważać, by nie zrobić pomieszczenia zbyt ciemnego co optycznie je pomniejsza.

Meble klasyczne to masywne nogi, obłości i rzeźbienia. Jeżeli salon pełni również rolę jadalni, to musimy zadbać o duży, najlepiej rozkładany stół, przy którym zasiądą odwiedzający nas goście. Świetnym sposobem na ożywienie salony z ciemnymi meblami są sofy i kanapy w kontrastowych, odważnych kolorach. Meble nowoczesne to połączenie oklein w kolorach orzecha i dębu z czarnymi frontami, przeszkleniami i podświetleniem LED o ciepłej barwie światła. Salonu utrzymane w tych tonacjach pozwalają zbudować bardzo intymną atmosferę, w której czujemy się bezpiecznie i komfortowo, a przecież tego oczekujemy od własnego salonu.

 

Salon w stylu skandynawskim

Osobom lubiącym przestrzeń polecamy wybór jasnych mebli, które świetnie komponują się z jasnymi podłogami i naturalnym drewnem. W takich pomieszczeniach świetnie odnajdą się wszyscy miłośnicy skandynawskiej prostoty i funkcjonalizmu. Jasne meble optycznie powiększają nam pomieszczenie. Warto by ściany były w kontrastujących kolorach, aby salon nie wydawał się mdły, a meble nie zlewały się ze ścianami. Do tego typu aranżacji najlepiej sprawdzą się lekkie sofy i kanapy na nóżkach, które nadadzą lekkości pomieszczeniu. Kontrast możemy uzyskać dzięki dodatkom takim jak poduszki czy obrazy.

 

Boho i etno pozwalają na więcej

Jeżeli przy aranżacji salonu chcemy postawić na jeden z tych stylów, pozwoli nam to na większe urozmaicenie w wyborze kolorów mebli. W tych stylach wyposażenie salonu nie może pochodzić z jednego kompletu. Całość jest tworzona dzięki umiejętnemu doborowi wielu różnych elementów, które wspólnie tworzą harmonijną całość. Przestrzenie utrzymane w takich stylach pozwalają na połączenie mebli z przetarciami i pojedynczych designerskich elementów. Przeznaczone są dla osób, które są odważne w projektowaniu i lubią zabawę kolorem.

Nie ważne, jaki kolor mebli wybierzemy, pamiętajmy by salon był urządzony w jednym konkretnym stylu. Przełamujmy kolorystykę wnętrz dodatkami, tapetami czy wykroczeniami z naturalnego kamienia. Nie ma jednej recepty na to, jakie meble wybrać do salonu. Ważne by odpowiadały naszemu gustowi i upodobaniom.